Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
Raport UNODC: Mamy rekordowy poziom konsumpcji narkotyków
9 godzin(y) temu
![[Obrazek: image.png]](https://i.postimg.cc/tgpy68Nm/image.png)
Narkotyki zażywa już rekordowe 331 mln osób na świecie – alarmuje ONZ. Eksperci ostrzegają, że coraz większym zagrożeniem stają się nowe syntetyczne substancje, które są silniejsze, trudniejsze do wykrycia i mogą zastąpić heroinę.
- Według najnowszego raportu ONZ w 2024 r. narkotyki zażywało 331 mln osób, czyli 6 proc. światowej populacji w wieku 15–64 lat.
- Najczęściej używane są konopie indyjskie, ale eksperci alarmują o szybkim wzroście liczby syntetycznych narkotyków, w tym fentanyli i nitazenów.
- W ubiegłym roku wykryto aż 755 nowych substancji psychoaktywnych, z czego 118 pojawiło się po raz pierwszy.
- ONZ ostrzega, że nowe narkotyki zwiększają ryzyko zgonów, uzależnień i stanowią coraz większe wyzwanie dla służb medycznych.
Liczba osób zażywających narkotyki osiągnęła rekordowy poziom, a dynamiczny rozwój syntetycznych substancji psychoaktywnych zmienia światowy rynek i zwiększa zagrożenia zdrowotne – wynika z opublikowanego w piątek Światowego Raportu ONZ na temat narkotyków. Według dokumentu przywołanego przez platformę Narodów Zjednoczonych, "UN News", w 2024 roku (ostatnie dostępne dane) narkotyki zażywało 331 mln osób, czyli 6 proc. globalnej populacji w wieku 15-64 lat, wobec 5,2 proc. dekadę wcześniej.
Najczęściej używane były konopie indyjskie (256 mln użytkowników), następnie opioidy (63 mln), amfetamina (32 mln), kokaina (25 mln) i ecstasy (21 mln).
Cytat:- Obserwujemy bezprecedensowy wzrost liczby nowych rodzajów narkotyków na rynku, a co niepokojące - niektóre z nich są silniej działające lub bardziej niebezpieczne niż te znane wcześniej - powiedziała dyrektor wykonawcza Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Monica Juma.
W 2024 r. wykryto 755 nowych substancji psychoaktywnych, w tym 118 zgłoszonych po raz pierwszy.
Główna autorka raportu, Chloé Carpentier, oceniła w rozmowie z UN News, że "rynek staje się bardzo zróżnicowany, ale być może również bardziej niebezpieczny". - Nie zawsze wiemy, co zażywamy, a służby ratunkowe nie wiedzą, z czym mają do czynienia - podkreśliła. Raport wskazuje na to, że po zakazie uprawy maku w Afganistanie gwałtownie spadła produkcja heroiny. Przestępcy coraz częściej sięgają jednak po syntetyczne opioidy, m.in. fentanyle i nitazeny.
Cytat:- Istnieje poważna obawa, że syntetyczne opioidy mogą zastąpić heroinę i doprowadzić do znacznie poważniejszych szkód - ostrzegła Carpentier.
UNODC odnotowuje także globalną ekspansję na rynku metamfetaminy oraz wzrastające umiędzynarodowienie handlu marihuaną. Raport podkreśla, że szkody związane z narkotykami pogłębiają ubóstwo, bezdomność, problemy psychiczne i nierówny usług medycznych. Na przykład, leczenie podejmuje tylko jedna na 23 kobiety z zaburzeniami związanymi z używaniem narkotyków oraz jeden na dziewięciu mężczyzn. ONZ zwraca również uwagę na szczególne zagrożenie dla młodzieży, uchodźców i osób przesiedlonych oraz na powiązania konfliktów zbrojnych z handlem narkotykami.
Cytat:- Bez współpracy międzynarodowej nie jesteśmy w stanie niczego osiągnąć - zastrzegła Carpentier.
źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdr...92,14.html
